Start > Edycja 2024-2025

Edycja 2024/2025 "Bioróżnorodność"

Bioróżnorodność – temat przewodni edycji 2024/2025

Podczas tegorocznej edycji głównym tematem programu „Velvet. Piątka dla Natury” jest bioróżnorodność, czyli kwestia kluczowa dla stabilności ekosystemów, zapewnienia równowagi ekologicznej i odporności na zmiany środowiskowe!

Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to termin oznaczający zróżnicowanie ekosystemów, gatunków i genów na Ziemi lub w określonym siedlisku. Jest ona niezbędna dla dobrobytu człowieka, ponieważ zapewnia funkcje podtrzymujące gospodarki i społeczeństwa. Różnorodność biologiczna jest również niezwykle istotna dla usług ekosystemowych (usług zapewnianych przez środowisko naturalne), takich jak zapylanie, regulowanie klimatu, ochrona przed powodziami, żyzność gleb oraz produkcja żywności, paliw, włókien i lekarstw.” – źródło: strona Europejskiej Agencji Środowiska – https://www.eea.europa.eu/pl/themes/biodiversity/intro

 
Unijna Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia” została opublikowana przez Komisję Europejską w dniu 20 maja 2020 r.

Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 jest wszechstronnym, ambitnym i długoterminowym planem mającym na celu ochronę przyrody i odwrócenie procesu degradacji ekosystemów. Głównym celem strategii jest odbudowa bioróżnorodności w Europie do 2030 r. poprzez zastosowanie konkretnych działań i wypełnienie zobowiązań.” – źródło: strona Serwis Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/wprpo2020/strategia-na-rzecz-bioroznorodnosci-2030

Plan na rok szkolny 2024/2025

„Bioróżnorodność” to temat przewodni programu edukacyjnego w nowym roku szkolnym. Celem tej edycji jest przybliżenie dzieciom od najmłodszych lat, jak ważne jest zróżnicowanie ekosystemów roślinnych oraz zwierzęcych, dzięki czemu ich działania w przyszłości mogą pomóc odbudowywać równowagę ekologiczną w przyrodzie.

Na stronie internetowej programu znajdziecie:

  • nowe scenariusze zajęć o tematyce bioróżnorodności, dostępne tutaj: Materiały
  • karty pracy,
  • gotowe prezentacje,
  • plakaty i infografiki.

 

Nadal są też dostępne scenariusze przygotowane w czasie poprzednich edycji, w szerokim stopniu dotykające tematykę ekologii.  Możecie z nimi zapoznać się tu: Materiały

Ze wszystkimi materiałami oraz aktualnościami można się zapoznać również na profilu Fb „Piątka dla Natury” https://www.facebook.com/piatkadlanatury/

 

NOWOŚĆ w programie!

Wyjątkową aktywnością w zaczynającej się właśnie edycji programu jest aplikacja na telefony „Piątka dla Natury”.

Aplikacja ta jest wyposażona w model sztucznej inteligencji pozwalający rozpoznawać gatunki roślin i anonimowo zapisywać ich przybliżoną lokalizację, dzięki czemu uczniowie i nauczyciele mogą:

  • sprawdzać rośliny rosnące w najbliższym otoczeniu
  • dowiadywać się, co to za rośliny i gdzie geograficznie występują
  • pomóc badać bioróżnorodność roślinną w Polsce – aplikacja stworzy mapę roślinności występującej w Polsce  
  • brać udział w konkursach – aplikacja jest narzędziem do zbierania i zapisywania punktów za udział w konkursach i aktywnościach związanych z programem „Velvet. Piątka dla Natury”

Aplikację mobilną możecie pobrać na swoje smartfony ze sklepów Google oraz Apple

Z aplikacji można korzystać samodzielnie do własnego użytku lub też w ramach klasy w zadaniach konkursowych zbierając punkty. Instrukcja dotycząca używania aplikacji jest dostępna tutaj:

1
2
6
10
15
 
 
Serdecznie zachęcamy do udziału w nowej edycji programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” i uczenia dzieci jak ważna jest bioróżnorodność.

Będą wydarzenia specjalne, konkursy z nagrodami oraz ekolekcje przeprowadzane przez naszych animatorów.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a każda placówka i nauczyciel otrzymają imienne certyfikaty.

Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie 😊

Konkurs "Bioróżnorodność"

Zachęcamy serdecznie do włączenia się w zabawę i udziału w konkursie. Do zdobycia są atrakcyjne nagród dla wszystkich dzieci w danej klasie (konkurs kierowany jest do nauczycieli, rodziców i dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych). 

Udział w konkursie zapewnia jedna z funkcji aplikacji mobilnej programu „Piątka dla Natury” Dzięki aplikacji możliwe jest gromadzenie punktów w konkursie oraz sprawdzanie ile punktów zdobyła już dana klasa.

Za co przyznawane będę punkty w naszym konkursie?

  1. Prześlij nam zdjęcia z zajęć przeprowadzonych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez nasz zespół i zdobądź dodatkowe punkty! Za każdy użyty scenariusz przyznajemy 200 punktów.
  2. Podziel się informacją o programie Piątka dla Natury w mediach społecznościowych i zdobądź dodatkowe punkty! Za każdy wpis, pod którym oznaczony zostanie profil Piątka dla Natury, przyznajemy 50 punktów, w ten sposób można uzyskać max 200 punktów.
  3. W ramach zajęć edukacyjnych zachęcamy do opracowania gazetki szkolnej w tematyce bioróżnorodności i przesłanie jej zdjęć. Pracę nagradzamy bonusem wynoszącym 200 punktów.
  4. Zachęcamy do wprowadzenia w swojej szkole innowacji pedagogicznej o charakterze programowym, przygotowaną w oparciu o materiały programu “Piątka dla Natury”. Zdjęcie zgłoszenia, uchwały Rady Pedagogicznej lub decyzji dyrekcji placówki należy przesłać na naszą skrzynkę mailową. Bonus 400  punktów.
  5. Zachęcamy do wykorzystania prezentacji przygotowanej przez nasz zespół podczas spotkania z rodzicami. Przesłanie zdjęć ze spotkania na naszą skrzynkę mailową nagradzamy bonusem wynoszącym 200 punktów
  6. Punktacja za zdjęcia roślin i wykorzystanie aplikacji mobilnej. Ilość punktów za różne rośliny i każde zdjęcie zgodna z Regulaminem konkursu.

 

Chcielibyśmy zaznaczyć, że można być uczestnikiem programu, korzystać z materiałów i scenariuszy, prowadzić edukację ekologiczną, ale nie angażować się w konkurs.

O terminie startu konkursów poinformujemy oddzielną komunikacją na stronie programu oraz profilu Fb

Materiały edukacyjne do eko lekcji

Na opiekunów oraz nauczycieli, którzy zarejestrują się na stronie programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”, czekają w pełni zgodne z podstawą programową scenariusze lekcji, związane tematycznie z oszczędzaniem mediów oraz mądrym wykorzystywaniem dostępnych zasobów naturalnych, a także z ograniczeniem wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less/zero waste i nadawanie starym, zużytym przedmiotom nowego życia,

Dodatkowo zarejestrowani nauczyciele i opiekunowie, którzy nie brali udziału w poprzednich edycjach programu, lub nie zdążyli zrealizować ze swoimi podopiecznymi wszystkich scenariuszy eko lekcji, będą mieli dostęp także i do nich.

Scenariusze lekcji zawierają gotowe pomysły na to, jak w interesujący dla dzieci sposób przybliżyć im wybrane zagadnienia związane z ochroną środowiska

W tym roku pula materiałów powiększona została  (zgodnie z tematyką edycji) o następujące zagadnienia:

  1. Co to jest bioróżnorodność?
  2. Typu i przykłady bioróżnorodności.
  3. Dlaczego ważne jest zachowanie bioróżnorodności?
  4. Największe zagrożenia dla bioróżnorodności?

Przypominamy, że o wszelkich nowościach informujemy w cotygodniowym newsletterze oraz na nowym profilu programu na FB – https://www.facebook.com/piatkadlanatury/