Start > Edycja 2024-2025

Edycja 2024/2025 "Bioróżnorodność"

Bioróżnorodność – temat przewodni edycji 2024/2025

Podczas tegorocznej edycji głównym tematem programu „Piątka dla Natury” jest bioróżnorodność, czyli kwestia kluczowa dla stabilności ekosystemów, zapewnienia równowagi ekologicznej i odporności na zmiany środowiskowe!

 

Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to termin oznaczający zróżnicowanie ekosystemów, gatunków i genów na Ziemi lub w określonym siedlisku. Jest ona niezbędna dla dobrobytu człowieka, ponieważ zapewnia funkcje podtrzymujące gospodarki i społeczeństwa. Różnorodność biologiczna jest również niezwykle istotna dla usług ekosystemowych (usług zapewnianych przez środowisko naturalne), takich jak zapylanie, regulowanie klimatu, ochrona przed powodziami, żyzność gleb oraz produkcja żywności, paliw, włókien i lekarstw.” – cytat ze strony Europejskiej Agencji Środowiska – https://www.eea.europa.eu/pl/themes/biodiversity/intro

 
Unijna Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia” została opublikowana przez Komisję Europejską w dniu 20 maja 2020 r.

Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 jest wszechstronnym, ambitnym i długoterminowym planem mającym na celu ochronę przyrody i odwrócenie procesu degradacji ekosystemów. Głównym celem strategii jest odbudowa bioróżnorodności w Europie do 2030 r. poprzez zastosowanie konkretnych działań i wypełnienie zobowiązań.” – cytat ze strony Serwis Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/wprpo2020/strategia-na-rzecz-bioroznorodnosci-2030

 

Plan na rok szkolny 2024/2025

„Bioróżnorodność” jest tematem przewodnim nowego roku szkolnego, ale nie jedynym omawianym w naszych materiałach edukacyjnych.

Nadal na stronie Materiały znajdują się scenariusze zajęć przygotowane w poprzednich edycjach

Jak zwykle nie narzucamy w żaden sposób formy ani tempa realizacji tematów poruszanych w naszym programie. 

Jeśli temat bioróżnorodności jest dla Was ważny lub chociaż ciekawy, to oczywiście zachęcamy do sięgnięcia po 4 nowe scenariusze zajęć.

Nowością w tym roku szkolnym jest również aplikacja mobilna, którą możecie pobrać na swoje smartfony ze sklepów Google oraz Apple

Z aplikacji można korzystać samodzielnie, sprawdzając poprzez wbudowany model sztucznej inteligencji napotkane gatunki roślin lub też w ramach klasy w zadaniu konkursowym, czyli zbierając punkty.

Konkurs "Bioróżnorodność"

Jedną z funkcji aplikacji mobilnej programu „Piątka dla natury” jest gromadzenie punktów w konkursie, w którym udział jest całkowicie fakultatywny. Można więc być uczestnikiem programu, korzystać z materiałów i scenariuszy, ale nie angażować się w konkurs!

Jeśli jednak jesteś tym zainteresowana/ny to zachęcamy do włączenie się w zabawę i zdobycia atrakcyjnych nagród dla wszystkich dzieci w swojej klasie (ten konkurs kierowany jest do nauczycieli, rodziców i dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych). 

Za co przyznawane będę punkty w naszym konkursie?

  1. Przeprowadzenie scenariusza zajęć (1 z 4 przygotowanych przez nas scenariuszy) – 100 punktów za każdy scenariusz (max 400 punktów)
  2. Wykorzystanie prezentacji podczas zebrania z rodzicami – 200 punktów
  3. Wdrożenie innowacji pedagogicznej (związanej z programem) w swojej placówce – 400 punktów
  4. Opracowanie gazetki szkolnej – 200 punktów
  5. Wpis na stronie internetowej i/lub na profilu placówki w mediach społecznościowych – 50 punktów (max 200 punktów)
  6. Punktacja za zdjęcia roślin  i wykorzystanie aplikacji moblinej.

Materiały edukacyjne do eko lekcji

Na opiekunów oraz nauczycieli, którzy zarejestrują się na stronie programu edukacyjnego „Piątka dla Natury”, czekają w pełni zgodne z podstawą programową scenariusze lekcji, związane tematycznie z oszczędzaniem mediów oraz mądrym wykorzystywaniem dostępnych zasobów naturalnych, a także z ograniczeniem wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less/zero waste i nadawanie starym, zużytym przedmiotom nowego życia,

Dodatkowo zarejestrowani nauczyciele i opiekunowie, którzy nie brali udziału w poprzednich edycjach programu, lub nie zdążyli zrealizować ze swoimi podopiecznymi wszystkich scenariuszy eko lekcji, będą mieli dostęp także i do nich.

Scenariusze lekcji zawierają gotowe pomysły na to, jak w interesujący dla dzieci sposób przybliżyć im wybrane zagadnienia związane z ochroną środowiska

 

W tym roku pula materiałów powiększona zostanie  (zgodnie z tematyką edycji) o następujące zagadnienia:

  1. Co to jest bioróżnorodność?
  2. Typu i przykłady bioróżnorodności.
  3. Dlaczego ważne jest zachowanie bioróżnorodności?
  4. Największe zagrożenia dla bioróżnorodności?

 

Przypominamy, że o wszelkich nowościach informujemy w cotygodniowym newsletterze oraz na nowym profilu programu na FB – https://www.facebook.com/piatkadlanatury/