Start > Edycja 2024-2025

Edycja 2024/2025 "Bioróżnorodność"

Bioróżnorodność – temat przewodni edycji 2024/2025

Podczas tegorocznej edycji głównym tematem programu „Velvet. Piątka dla Natury” jest bioróżnorodność, czyli kwestia kluczowa dla stabilności ekosystemów, zapewnienia równowagi ekologicznej i odporności na zmiany środowiskowe!

Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to termin oznaczający zróżnicowanie ekosystemów, gatunków i genów na Ziemi lub w określonym siedlisku. Jest ona niezbędna dla dobrobytu człowieka, ponieważ zapewnia funkcje podtrzymujące gospodarki i społeczeństwa. Różnorodność biologiczna jest również niezwykle istotna dla usług ekosystemowych (usług zapewnianych przez środowisko naturalne), takich jak zapylanie, regulowanie klimatu, ochrona przed powodziami, żyzność gleb oraz produkcja żywności, paliw, włókien i lekarstw.” – źródło: strona Europejskiej Agencji Środowiska – https://www.eea.europa.eu/pl/themes/biodiversity/intro

 
Unijna Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia” została opublikowana przez Komisję Europejską w dniu 20 maja 2020 r.

Strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 jest wszechstronnym, ambitnym i długoterminowym planem mającym na celu ochronę przyrody i odwrócenie procesu degradacji ekosystemów. Głównym celem strategii jest odbudowa bioróżnorodności w Europie do 2030 r. poprzez zastosowanie konkretnych działań i wypełnienie zobowiązań.” – źródło: strona Serwis Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/wprpo2020/strategia-na-rzecz-bioroznorodnosci-2030

Plan na rok szkolny 2024/2025

„Bioróżnorodność” to temat przewodni programu edukacyjnego w nowym roku szkolnym. Celem tej edycji jest przybliżenie dzieciom od najmłodszych lat, jak ważne jest zróżnicowanie ekosystemów roślinnych oraz zwierzęcych, dzięki czemu ich działania w przyszłości mogą pomóc odbudowywać równowagę ekologiczną w przyrodzie.

Na stronie internetowej programu znajdziecie:

  • nowe scenariusze zajęć o tematyce bioróżnorodności, dostępne tutaj: Materiały
  • karty pracy,
  • gotowe prezentacje,
  • plakaty i infografiki.

 

Nadal są też dostępne scenariusze przygotowane w czasie poprzednich edycji, w szerokim stopniu dotykające tematykę ekologii.  Możecie z nimi zapoznać się tu: Materiały

Ze wszystkimi materiałami oraz aktualnościami można się zapoznać również na profilu Fb „Piątka dla Natury” https://www.facebook.com/piatkadlanatury/

 

NOWOŚĆ w programie!

Wyjątkową aktywnością w zaczynającej się właśnie edycji programu jest aplikacja na telefony „Piątka dla Natury”.

Aplikacja ta jest wyposażona w model sztucznej inteligencji pozwalający rozpoznawać gatunki roślin i anonimowo zapisywać ich przybliżoną lokalizację, dzięki czemu uczniowie i nauczyciele mogą:

  • sprawdzać rośliny rosnące w najbliższym otoczeniu
  • dowiadywać się, co to za rośliny i gdzie geograficznie występują
  • pomóc badać bioróżnorodność roślinną w Polsce – aplikacja stworzy mapę roślinności występującej w Polsce  
  • brać udział w konkursach – aplikacja jest narzędziem do zbierania i zapisywania punktów za udział w konkursach i aktywnościach związanych z programem „Velvet. Piątka dla Natury”

Aplikację mobilną możecie pobrać na swoje smartfony ze sklepów Google oraz Apple

Z aplikacji można korzystać samodzielnie do własnego użytku lub też w ramach klasy w zadaniach konkursowych zbierając punkty. Instrukcja dotycząca używania aplikacji jest dostępna tutaj:

1
2
6
10
15
 
 
Serdecznie zachęcamy do udziału w nowej edycji programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” i uczenia dzieci jak ważna jest bioróżnorodność.

Będą wydarzenia specjalne, konkursy z nagrodami oraz ekolekcje przeprowadzane przez naszych animatorów.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a każda placówka i nauczyciel otrzymają imienne certyfikaty.

Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie 😊

Konkurs „Buduj z nami mapę bioróżnorodności w Polsce”

Zachęcamy serdecznie do włączenia się w zabawę i udziału w konkursie. Do zdobycia są atrakcyjne nagród dla wszystkich dzieci w danej klasie (konkurs kierowany jest do nauczycieli i dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych). 

Udział w konkursie zapewnia jedna z funkcji aplikacji mobilnej programu „Piątka dla Natury” Dzięki aplikacji możliwe jest gromadzenie punktów w konkursie oraz sprawdzanie ile punktów zdobyła już dana klasa.

Za co przyznawane będę punkty w naszym konkursie?

  1. Przeprowadzenie ekolekcji na podstawie scenariusza zajęć poświęconego „Bioróżnorodności” pobranych ze strony www.piatkadlanatury.edu.pl (spośród scenariuszy przygotowanych w ramach programu „Velvet. Piątka dla natury”) – do zdobycia jest 200 punktów za każdy scenariusz (w sumie max 800 punktów)
  2. Wykorzystanie prezentacji poświęconej tematowi bioróżnorodności podczas zebrania z rodzicami i opiekunami dzieci- do zdobycia jest 200 punktów
  3. Wdrożenie innowacji pedagogicznej związanej z programem „Velvet. Piątka dla Natury” lub z tematem bioróżnorodności, w swojej placówce – do zdobycia jest 400 punktów. Przez innowację pedagogiczną rozumie się zgłoszenie do dyrektora szkoły informacji n/t programu oraz przedstawienie na Radzie Pedagogicznej szkoły propozycji udziału szkoły w programie edukacyjnym „Velvet. Piątka dla Natury” – zgłoszenie innowacji powinno być potwierdzone i udokumentowane rejestracją szkoły w programie
  4. Opracowanie artykułu do gazetki szkolnej na temat bioróżnorodności – do zdobycia jest 200 punktów
  5. Wpisy związany z udziałem w programie „Velvet. Piątka dla natury” lub udziałem w Konkursie, na stronie internetowej i/lub na profilu placówki w mediach społecznościowych – za każdy wpis jest do zdobycia 50 punktów (w sumie max 200 punktów), wpisy powinny być udokumentowane zdjęciem przesłanym do organizatora na podany adres mailowy.
  6. Punktacja za zdjęcia i wykorzystanie aplikacji:
    a. 50 punktów za zdjęcie unikalnego gatunku rośliny w zasobach całej grupy (klasy); przez pojęcie „unikalnej” rozumiany jest gatunek rośliny zgłoszony w danej grupie konkursowej po raz pierwszy; np. drzewo dąb.
    b. 20 punktów za zdjęcie unikalnego gatunku rośliny w zasobach (galerii) danego użytkownika ( oznacza to, że dany gatunek rośliny został sfotografowany przez użytkownika po raz pierwszy); np. osoba X- zdjęcie 1 – pierwszy raz sfotografowane i umieszczone w galerii tej osoby w aplikacji mobilnej.
    c. 1 punkt za każde zdjęcie (niespełniające warunków a. i b.), to oznacza kolejne/ inne zdjęcie rośliny z tego samego gatunku co już sfotografowanego i umieszczonego w galerii grupy w aplikacji „Piątka dla natury”; np. drzewo lipa drobnolistna i lipa szerokolistna, to nadal ten sam gatunek – lipa.
    Udział w konkursie jest ważny gdy dokona się przynajmniej jednej z aktywności opisanych w punktach 1-6 powyżej, przy czym obowiązkowe jest przeprowadzenie przynajmniej jednej ekolekcji z wykorzystaniem któregoś scenariusza o bioróżnorodności dostępnego na stronie www.piatkadlanatury.edu.pl.

Materiały edukacyjne do eko lekcji

Na opiekunów oraz nauczycieli, którzy zarejestrują się na stronie programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”, czekają w pełni zgodne z podstawą programową scenariusze lekcji, związane tematycznie z oszczędzaniem mediów oraz mądrym wykorzystywaniem dostępnych zasobów naturalnych, a także z ograniczeniem wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less/zero waste i nadawanie starym, zużytym przedmiotom nowego życia,

Dodatkowo zarejestrowani nauczyciele i opiekunowie, którzy nie brali udziału w poprzednich edycjach programu, lub nie zdążyli zrealizować ze swoimi podopiecznymi wszystkich scenariuszy eko lekcji, będą mieli dostęp także i do nich.

Scenariusze lekcji zawierają gotowe pomysły na to, jak w interesujący dla dzieci sposób przybliżyć im wybrane zagadnienia związane z ochroną środowiska

W tym roku pula materiałów powiększona została  (zgodnie z tematyką edycji) o następujące zagadnienia:

  1. Co to jest bioróżnorodność?
  2. Typu i przykłady bioróżnorodności.
  3. Dlaczego ważne jest zachowanie bioróżnorodności?
  4. Największe zagrożenia dla bioróżnorodności?

Przypominamy, że o wszelkich nowościach informujemy w cotygodniowym newsletterze oraz na nowym profilu programu na FB – https://www.facebook.com/piatkadlanatury/