Start > aplikacja-mobilna

Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna programu "Piątka dla natury"

Podczas tegorocznej edycji głównym tematem programu „Velvet. Piątka dla Natury” jest bioróżnorodność, a dodatkowym narzędziem przygotowanym na rok szkolny 2024/2025 jest aplikacja mobilna.

1

Pobierz aplikację

Aplikacja “Piątka dla Natury” przeznaczona jest do użytku jako pomoc naukowa podczas zajęć dotyczących bioróżnorodności dla dzieci w klasach 1-3.

Używanie aplikacji pozwala na udział w konkursie którego zasady opisano w regulaminie.

Aplikacja pozwala na rozpoznawanie roślin na zdjęciach wykonanych z jej pomocą, jednocześnie pobierając aktualną lokalizację użytkownika, informacje te zostaną następnie wykorzystane do stworzenia mapy bioróżnorodności Polski.

Aplikację mobilna możecie pobrać na swoje smartfony ze sklepów Google oraz Apple

Z aplikacji można korzystać samodzielnie, sprawdzając poprzez wbudowany model sztucznej inteligencji napotkane gatunki roślin lub też w ramach klasy w zadaniu konkursowym, czyli zbierając punkty.

Ekran logowania/rejestracji

Po uruchomieniu aplikacji użytkownikowi zaprezentowany zostanie ekran pozwalający na zalogowanie się lub utworzenie konta.

Rejestracja

Rejestracja wymaga podania podstawowych informacji osobowych dziecka (imię oraz nazwisko dziecka wymagane jest do przeprowadzenia konkursu) oraz potwierdzenia adresu email opiekuna (przez kliknięcie w link w wiadomości przesłanej na podaną skrzynkę pocztową). Kliknięcie ikony przekreślonego oka pozwala na wyświetlenie tekstu wpisanego hasła. Do założenia konta wymagana jest akceptacja warunków użytkowania i polityki RODO w związku z czym konto w aplikacji może zostać założone tylko i wyłącznie przez opiekuna dziecka lub nauczyciela.

Nauczyciele zarejestrowani na stronie naszego programu mogą wykorzystać adres email który podany na stronie piatkadlanatury.edu.pl aby uzyskać możliwość utworzenia grupy dla swoich podopiecznych. Utworzenie grupy jest równoznaczne z przystąpieniem do konkursu którego zasady opisane zostały na naszej stronie internetowej.

Logowanie

Jeżeli użytkownik utworzył już konto, ekran logowania pozwala na potwierdzenie tożsamości (poprzez podanie ustawionego adresu email i hasła) oraz uzyskanie dostępu do konta. Kliknięcie ikony przekreślonego oka pozwala na wyświetlenie tekstu wpisanego hasła.

Strefa rodzica

Zgodnie z wymaganiami PEGI3, każda operacja skutkującą opuszczeniem aplikacji musi być zabezpieczona tzw. bramką rodzicielska (ang. parental gate).


W aplikacji Piątka dla Natury bramka taka została zaimplementowana poprzez konieczność wykonania prostej operacji matematycznej

Ustawienia Użytkownika

Ekran ustawień użytkownika dostępny jest po naciśnięciu na zielona, przedstawiającą człowieka ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu (ikona widoczna jest tylko gdy użytkownik znajduje się na ekranie Zdjęcia lub Grupa), z jego poziomu możliwe jest wykonanie następujących czynności:


● Wyloguj się – pozwala na wylogowanie się z konta
● Zmień hasło – pozwala na rozpoczęcie procesu zmiany hasła. Na podany adres email wysłany zostanie odnośnik do formularza umożliwiającego zmianę hasła użytkownika
● Ustawienia grupy – pozwala na przejście do ekranu Zarządzanie grupą, dostępny tylko dla administratorów grupy
● Opuść grupę – pozwala na opuszczenie grupy, dostępne tylko dla członków grupy nieposiadających praw administratora
● Usuń konto – pozwala na wysłanie żądania usunięcia konta oraz informacji o użytkowniku zgodnie z polityką prywatności
● Zgłoś błąd – pozwala na zgłoszenie błędu w aplikacji z pomocą formularza internetowego
● Pomoc techniczna – pozwala na wysłanie wiadomości email do obsługi klienta przez otwarcie domyślnego klienta poczty i uzupełnienie adresu pomocy technicznej (kontakt@piatkadlanatury.edu.pl)
● Polityka prywatności – pozwala na zapoznanie się z polityką prywatności znajdującą się na stronie internetowej programu
● Informacje o konkursie – pozwala na zapoznanie się informacjami na temat konkursu znajdującymi się na naszej stronie internetowej
● Informacje o aplikacji – pozwala na ponowne wyświetlenie paneli z podstawowymi informacjami o aplikacji widocznych po pierwszym logowaniu

Ekran Zdjęcia

Galeria

Ekran biblioteki wyświetla wszystkie zdjęcia wykonane z pomocą aplikacji z podziałem na zdjęcia dla których gatunek rośliny został rozpoznany i te dla których proces ten zakończył się niepowodzeniem (zdjęcia które oczekują na wysłanie znajdują się w kategorii Nierozpoznane gatunki). Gdy dostępne jest połączenie z internetem aplikacja rozpocznie synchronizację zdjęć z serwerem oraz w razie możliwości pobierze informacje o rozpoznanym gatunku rośliny (proces ten może zająć nawet do 5s dla każdego z zdjęć). Po kliknięciu w zdjęcie wyświetlone zostaną dodatkowe informacje o roślinie.

Ikona “ołówka” w lewym dolnym rogu ekranu pozwala na zarządzanie wykonanymi zdjęciami. Po jej kliknięciu w prawym górnym rogu każdego z zdjęć wyświetlone zostanie biały okrąg, który po wybraniu danego zdjęcia zmieni kolor na zielony (wybranie zdjęcia odbywa się poprzez dotknięcie kafelka z zdjęciem w dowolnym miejscu). Po zaznaczeniu zdjęć możliwe jest ich zapisanie do pamięci telefonu (Zapisz), udostępnienie za pomocą innych aplikacji (Wyślij) lub usunięcie z galerii (Usuń). Aby opuścić tryb zarządzania należy kliknąć biały symbol “x” na granatowym tle znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu.

W aktualnej wersji aplikacji zdjęcia nie są synchronizowane pomiędzy różnymi urządzeniami zalogowanymi na to samo konto.

Informacje o roślinie

Po wybraniu jednego z zdjęć zaprezentowana zostanie nazwa rodzaju (dużą czcionką) oraz gatunek (mniejsza czcionka z podkreśleniem) rozpoznanej rośliny wraz z jej krótkim opisem , oraz ikonami pozwalającymi na dostęp do artykułu dotyczącego danego gatunku na wikipedi oraz jego strony w atlasie Globalnego Banku Informacji o Bioróżnorodności (GBIF). Poniżej na pięciostopniowej skali zaprezentowana została pewność z jaką algorytm rozpoznał roślinę na danym zdjęciu.

W przypadku gdy gatunek rośliny nie zostanie rozpoznany lub jej opis nie będzie dostępny odpowiednie informacje o niepowodzeniu zostaną wyświetlone, a użytkownik zostanie poinformowany o sposobach na wykonanie zdjęcia z większym prawdopodobieństwem rozpoznania.

UWAGA!!!

Rozpoznawanie gatunków roślin wykonywane jest automatycznie i nie gwarantuje poprawnej identyfikacji, wyniki algorytmu nadają się tylko i wyłącznie do celów edukacyjnych i nie powinny być stosowane do określenia zdatności do spożycia czy właściwości leczniczych

Ekran aparat

Ekran aparatu pozwala na kontrolowanie zachowania lampy błyskowej (ikona błyskawicy w lewym górnym rogu ekranu), zmianę używanej kamery (logo aparatu z strzałkami w lewym dolnym rogu ekranu) oraz ustawienie punktu ostrości poprzez dotknięcie w wybranym punkcie klatki. Wykonanie zdjęcia odbywa się poprzez kliknięcie białego okręgu znajdującego się u dołu ekranu.


Po wykonaniu zdjęcia użytkownikowi prezentowany jest ekran pozwalający jego ocenę i odrzucenie (biały krzyż w czerwonym okręgu) lub zapisanie go do galerii (biały “haczyk” w zielonym okręgu).


Po akceptacji wykonanego zdjęcia użytkownik przenoszony jest z powrotem do ekranu aparatu.

Ekran Grupa

Dołączanie do grupy (uczniowie)

Aby dołączyć do grupy należy kliknąć przycisk Dołącz do grupy znajdujący się w zakładce Grupa i na kolejnym oknie wpisać klucz udostępniony przez administratora (nauczyciela)

 

Zarządzanie grupą (nauczyciele)

Po kliknięciu w przycisk Zarządzaj grupą administrator ma możliwość dodawania i usuwania użytkowników z grupy.


Aby przypisać osobę do grupy należy przekazać jej klucz dostępu (klucz może być użyty więcej niż jeden raz, opcja jego resetowania przeznaczona jest na sytuacje w których dostał się on w niepowołane ręce).


Usuwanie użytkownika z grupy odbywa się poprzez naciśnięcie czerwonego guzika z ikoną kosza na śmieci po prawej stronie stronie od jego imienia i nazwiska oraz potwierdzenia decyzji poprzez wybranie opcji Tak na wyświetlonym ekranie.

Wynik grupy

Na ekranie grupy widoczny jest licznik punktów wraz z zaznaczonymi wynikami poprzedniej i następnej grupy w rankingu (odpowiednio po lewej i prawej stronie półkola).


Poniżej znajduje się wizualizacja pozycji grupy w konkursie, lista ostatnich dziesięciu gatunków sfotografowanych przez członków grupy oraz informacje na temat innych aktywności punktowanych w konkursie (kliknięcie na każdą z ikon umożliwia wyświetlenie opisu danej aktywności).

Konkurs „Buduj z nami mapę bioróżnorodności w Polsce”

Jedną z funkcji aplikacji mobilnej programu „Piątka dla natury” jest gromadzenie punktów w konkursie, w którym udział jest całkowicie fakultatywny. Można więc być uczestnikiem programu, korzystać z materiałów i scenariuszy, ale nie angażować się w konkurs!

Jeśli jednak jesteś tym zainteresowana/ny to zachęcamy do włączenie się w zabawę i zdobycia atrakcyjnych nagród dla wszystkich dzieci w swojej klasie (ten konkurs kierowany jest do nauczycieli, rodziców i dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych). 

Za co przyznawane będę punkty w naszym konkursie?

  1. Wykorzystanie scenariuszy zajęć.

  2. Komunikacja w mediach społecznościowych.

  3. Gazetka szkolna.

  4. Innowacja pedagogiczna.

  5. Prezentacja projektu podczas spotkania z rodzicami dzieci.

  6. Punktacja za zdjęcia roślin i wykorzystanie aplikacji mobilnej.